Unit pricing

The small number on the shelf label that beats the big one

Nearly everyone says they use unit pricing. Rather fewer of us use it at the moment it matters most — which is exactly when a pack quietly gets smaller and the ticket doesn't change.

Fresh produce arranged on wooden supermarket shelving

On every shelf label in a large Australian supermarket there are two prices. The big one is what you'll be charged. The small one — $3.20 per 100g, $1.02 per litre — is the one that tells you whether you're being sensible.

That small figure is the unit price, and it exists for one reason: to make two products of different sizes directly comparable. It's the closest thing a supermarket has to an objective measure, and it is deliberately, consistently, printed in the smallest type on the label.

The assumption it quietly demolishes

Most of us carry a rule of thumb: the bigger pack is better value. It's usually true. It is not reliably true, and the exceptions cluster in an inconvenient place — around whichever size is currently on promotion, and around whichever size the manufacturer has most recently changed.

Here's the situation that catches people, drawn out.

Same product, three sizes Illustrative figures. The biggest pack is not always the cheapest per gram. SMALL · 250g $3.50 $1.40 / 100g BEST VALUE MEDIUM · 500g $5.00 $1.00 / 100g LARGE · 800g $9.60 $1.20 / 100g Cost per 100g small — $1.40 medium — $1.00 large — $1.20 The big number misleads twice. $9.60 looks like the bulk buy. Per gram it costs 20% more than the middle size, and you've spent nearly twice as much to find out.
Comparing the unit price rather than the shelf price is the only way to see this at a glance.

Where it earns its keep: shrinkflation

Shrinkflation is when a pack gets smaller while the price stays where it is — or rises. Nothing about the shelf ticket announces it. The brand looks the same, the packaging is often near-identical, the price you remember is the price you see, and the only thing that moved is a number in small print on the back.

The unit price is the one figure on the label that cannot hide it. Two hundred grams becoming a hundred and eighty at the same price is invisible in dollars and unmissable in cents-per-100g. It's the difference between a change you'd never notice and a change you can't miss.

Where the rules are heading. In September 2025 the federal government opened consultation on strengthening the Unit Pricing Code — improving how readable and prominent unit prices are, widening which retailers must display them, resolving inconsistencies in units of measure, and introducing shrinkflation notices so shoppers are told when a pack size has been reduced. CHOICE research has found around 90% of consumers say they always or often use unit pricing when choosing what to buy.

Using it without becoming a spreadsheet

Nobody wants to do arithmetic in an aisle. A few habits get almost all of the benefit for none of the effort.

The a-ha

The unit price is the only number on the shelf that's honest about size. But it still only describes today — it can't tell you that the same pack was 200g and $1.00 per 100g last winter.

That's the boundary of what a shelf label can do, and it's worth being clear about. Unit pricing solves comparison across the shelf: this pack against that pack, right now, on equal terms. It does nothing for comparison across time, which is where shrinkflation actually lives — a small change, repeated, in a direction you only perceive if someone wrote down the old number.

Use the unit price for the decision in front of you. For the slower question — is this product drifting, and when is it genuinely worth buying — you need a memory longer than a shopping trip.

A memory for the things you buy

Add a product to your watchlist and we'll follow its price for you, then email you when it genuinely drops. First name and email, no password.

Watch a product